Wiadomości branżowe

Zortrax: pierwsza publiczna emisja obligacji spółki z rynku druku 3D

Spółka Zortrax, polski dostawca kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D, rozpoczyna publiczną emisję obligacji. Dziś opublikowane zostało memorandum informacyjne, a zapisy trwać będą od 11 do 27 marca br. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 9% w skali roku, a wartość nominalna jednej obligacji to 1.000 zł. Zamiarem Emitenta jest wprowadzenie obligacji na Catalyst.Obligacje są

Spółka Zortrax, polski dostawca kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D, rozpoczyna publiczną emisję obligacji. Dziś opublikowane zostało memorandum informacyjne, a zapisy trwać będą od 11 do 27 marca br. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 9% w skali roku, a wartość nominalna jednej obligacji to 1.000 zł. Zamiarem Emitenta jest wprowadzenie obligacji na Catalyst.

Obligacje są trzyletnie, a odsetki będą wypłacane kwartalnie. Spółka oferuje do 10 000 obligacji. Łączna wartość oferty wynosi 10 mln zł. Oferującym jest Invista Dom Maklerski, a doradcą ds. oferty publicznej notowana na NewConnect spółka IPO Doradztwo Strategiczne S.A.

Zortrax tworzy środowisko kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D. Spółka z powodzeniem działa na rynkach międzynarodowych, sprzedając swoje produkty w największych krajach europejskich oraz w USA i w Kanadzie. ? Naszym klientom oferujemy nie tylko sprzęt, ale także autorskie oprogramowanie, filamenty (tj. materiały, z których jest wykonywany wydruk) oraz wsparcie. W efekcie zapewniamy wysoką jakość, łatwą obsługę, rozsądną cenę i bezpieczeństwo. To podstawowe potrzeby klientów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw,. Skutecznie na nie odpowiadamy redefiniując rynek druku 3D ? tłumaczy Karolina Bołądź, jeden z udziałowców Zortrax.

Środki z emisji przeznaczone zostaną na współfinansowanie produkcji pod otrzymane zamówienia oraz zakończenie prac badawczo-rozwojowych nad kolejnymi innowacyjnymi urządzeniami gotowymi do wprowadzenia na rynek światowy w 2014 r. – Pracujemy obecnie nad nową drukarką Zortrax M120, która umożliwi nam ekspansję na rynku mikroprzedsiębiorstw, dla których liczy się obszar roboczy urządzenia i stosunek jakości do ceny. Inwestorzy zaufali nam dwukrotnie, mamy dobrą passę – idziemy własną drogą rozwoju, obecnie nie szukamy inwestora. Spółkę kontroluje trzech założycieli ? osoby, które od kilku lat przygotowywały do komercjalizacji drukarkę Zortrax M200. Polski rynek kapitałowy to dla nas dobra opcja ? mówi Tomasz Drosio, udziałowiec Spółki.

A to już wiesz?  Filmy i seriale z HBO GO w prezencie z Samsung Smart TV

Emisja kierowana jest do szerokiego grona inwestorów. Dzięki jej parametrom ? niskiej wartości minimalnego zapisu oraz poziomowi oprocentowania, oferta jest atrakcyjna także dla inwestorów indywidualnych ? mówi Jarosław Ostrowski, Prezes Invista Dom Maklerski oraz Wiceprezes IPO Doradztwo Strategiczne.

W 2013 r. za pomocą kampanii crowdfundingowej na amerykańskim portalu kickstarter.com Zortrax pozyskał finansowanie w wysokości prawie 180 tys. dolarów. W styczniu 2014 r. spółka z sukcesem przeprowadziła prywatną emisję obligacji, pozyskując 1,2 mln zł kapitału.

? Produkty spółki są dojrzałe, i co bardzo ważne w ocenie projektów na wczesnym etapie rozwoju dobrze się sprzedają. Zortrax podpisuje pierwsze duże kontrakty i prowadzi bardzo zaawansowane prace w obszarze R&D. To dlatego, styczniowa emisja prywatna okazała się dużym sukcesem. Popyt na papiery był tak duży, że musieliśmy zakończyć zapisy przed czasem. Spodziewam się, że także ta emisja wzbudzi duże zainteresowanie ? dodaje Jarosław Ostrowski.

 

 

Zortrax to polski dostawca kompleksowych rozwiązań w obszarze druku 3D.

Sektor druku 3D to branża, która coraz głębiej wchodzi w sferę biznesu i w życie codzienne. Dynamiczny rozwój Internetu rozwinął sposób w jaki ludzie się komunikują. Druk 3D zmienia styl konsumowania i nabywania przez nas różnych dóbr. Trójwymiarowe prototypowanie znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i w życiu codziennym. Warstwy materiału są nakładane jedna na drugą i tworzą gotowy, trójwymiarowy model.  W zależności od technologii druku, rozgrzany do wysokiej temperatury materiał może być nakładany za pomocą specjalnego ekstrudera na platformę lub utwardzany światłem laserowym. Materiał może mieć postać proszku, plastikowej ?nici? lub płynnej żywicy.

Z najbardziej pożytecznych zastosowań w 3D drukuje się dopasowane protezy. Naukowcy na cały świecie opracowują też technologię, która pozwalałaby w tej technologii wydrukować ludzką tkankę. Druk 3D podbija również świat mody, coraz szerzej jest stosowany w produkcji butów, czy okularów przeciwsłonecznych, a w bliskich planach są całe elementy garderoby. Druk 3D to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się nowych technologii, która znajduje swoje zastosowanie w wytwarzaniu:

  • prototypów elementów mechanicznych maszyn,
  • prototypów wzornictwa przemysłowego,
  • elementów konstrukcji i maszyn,
  • prototypów form przemysłowych i produktów przed masową produkcją,
  • przedmiotów codziennego użytku,
  • gadżetów reklamowych,
  • krótkich serii produktów,
  • rzeźb i modeli kolekcjonerskich,
  • modeli i pomocy naukowych,
  • biżuterii i akcesoriów w modzie.
A to już wiesz?  Nowa seria punktów dostępowych ZyXELa - WAC6500 z technologią inteligentnych anten

Zortrax dostarcza wysokiej jakości sprzęt, zapewnia nieodpłatnie każdemu użytkownikowi autorskie oprogramowanie Z-Suite, filamenty (materiały do druku 3D) oraz pełne wsparcie. Spółka kieruje ofertę przede wszystkim do segmentu SOHO (Small Office / Home Office) oraz SMB (Small and Medium Business). Drukarka ZORTRAX M200 jako jedyna w swoim segmencie oferuje wydruk wysokiej jakości (rozdzielczość od 25 do 400 mikronów) i o odpowiednio dużych rozmiarach (maksymalny rozmiar wydruków: 205 x 205 x 185 mm) i przystępnej cenie. Środowisko dostarczane przez Zortrax jest proste w obsłudze, współpracuje z różnymi platformami projektowania (np. funkcja importu modeli CAD) oraz zapewnia pełne bezpieczeństwo (szeroka gwarancja, szybki serwis i termin dostawy). Koszty użytkowania są niższe w porównaniu do konkurencyjnych produktów na rynku.

Spółka rozwija sprzedaż oraz prowadzi intensywne prace nad nowymi produktami. Jest to m.in. drukarka Zortrax M120, która umożliwi szeroką ekspansję na rynku mikroprzedsiębiorstw, dla których liczy się obszar roboczy urządzenia i stosunek jakości do ceny. Spółka pracuje także nad nową gamą materiałów eksploatacyjnych o różnych właściwościach oraz nowa generacją drukarki M200, której zostanie nadany wygląd jeszcze bardziej zbliżony do typowego urządzenia biurowego.

 Zortrax sp. z o.o. powstała w grudniu 2013 r. Założycielami są Rafał Tomasiak (Prezes Zarządu, dominujący udziałowiec) oraz Karolina Bołądź i Tomasza Drosio. Powstanie spółki to efekt kilkuletnich prac i doświadczenia jej założycieli. Spółka zatrudnia kilkunastu inżynierów i programistów, którzy pracują nad rozwojem produktów i biznesu. Produkcja drukarek i filamentów odbywa się w Azji.

W 2013 r. za pomocą kampanii crowdfundingowej na amerykańskim portalu kickstarter.com pozyskano finansowanie w wysokości prawie 180 tys. dolarów. W styczniu 2014 r. spółka z sukcesem przeprowadziła prywatną emisję obligacji, pozyskując 1,2 mln zł kapitału.

Źródło Zortrax. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy